2024 balandžio 23

Tarptautinė farmacijos bendrovė sudėtingai produkcijos technologijai įgyvendinti pasirinko Lietuvoje veikiančią bendrovę „BBLT Tech“. Į naujos kartos intuityvius, kintamos dozės švirkštiklius paruošti medikamentai antro tipo diabeto susirgimams gydyti bus tiekiami Europos rinkai. Šie švirkštikliai pritaikyti sergančiųjų savarankiškam vartojimui. Projekto įgyvendinimą finansavo LKU kredito unijų grupė.

Lengvesnis vaistų vartojimas

Tarptautinė farmacijos bendrovė, veiklą vystanti Amerikos, Europos ir Azijos regionuose, ruošiasi gaminti generinius vaistus antro tipo diabeto susirgimams gydyti. Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, sergančiųjų pirmo ir antro tipo diabetu pasaulyje jau yra daugiau nei 540 mln. ir, prognozuojama, kad 2030-iais skaičius pasieks ir 643 mln.

Gydymui reikalingus vaistus įprastai pacientai naudoja įsigiję vienkartinius švirkštus arba kreipdamiesi pagalbos į medicinos darbuotojus. Tačiau vystantis technologijoms ir siekiant palengvinti medikamentų vartojimą, sparčiai populiarėja naujos kartos švirkštikliai, su kurių pagalba diabetu sergantieji medikamentus gali vartoti savarankiškai ir sau įprastoje aplinkoje.

Anot įmonės „BBLT Tech“ vadovo Tomo Jackevičiaus, vaistus gaminanti bendrovė ieškojo partnerių, kurie vystytų švirkštiklių surinkimo ir antrinio pakavimo veiklą Europoje. Vienas svarbiausių kriterijų naujiesiems partneriams – išpildyti visą paslaugų spektrą „po vienu stogu“.

Pašnekovo teigimu, švirkštiklių surinkimo veikla rinkoje dar visai nauja, o procese yra reikalinga išlaikyti aukštą kokybę ir atitikti specifinius aplinkos bei infrastruktūros reikalavimus. Tuo pačiu ši veikla yra susijusi su aukštųjų technologijų įsisavinimu, darbu su specializuota įranga bei jos įsigijimu, todėl nei infrastruktūros, nei šios kvalifikacijos specialistų dar niekas rinkoje negalėjo pasiūlyti.

„Vaistų gamintojui buvo reikalinga, kad sandėliuotume žaliavas, surinktume produktą, atliktume visą reikalingą dokumentaciją bei sertifikavimą ir teiktume medikamentų išleidimo į rinką paslaugas iš vienų rankų. „BBLT Tech“ įrodė, kad gali tai įgyvendinti“, – sako T. Jackevičius.

Nėra analogų Baltijos šalyse

Nors „BBLT Tech“ vystomas projektas turi daug potencialo plėstis, tačiau analogų įmonės veiklai šiandien nerastume nei Baltijos šalyse, nei, greičiausiai, Centrinės Europos valstybėse. Tačiau Lietuva buvo pasirinkta neatsitiktinai.

„Tarptautinio lygio vaistų gamintojui Lietuva patraukli dėl kelių priežasčių. Pirma, klientas ieškojo konkrečių gamybinių sprendimų. Mes pristatėme savo galimybes įgyvendinti reikiamus kokybinius reikalavimus. Antra, Lietuvoje turime aukštos kvalifikacijos darbuotojus, kurių žinias su papildomais apmokymais galėsime nukreipti į šią farmacijos nišą. Trečia, esame strategiškai ir geografiškai patraukli šalis“, – vardija įmonės vadovas.

Įmonė „BBLT Tech“ skaičiuoja ketverius metus. Šiandien čia dirba 9 darbuotojai, o ateityje numatoma sukurti apie 30–40 darbo vietų. Šiuo metu įmonė dirba ties pakavimui bei sandėliavimui pritaikytos infrastruktūros bei įrenginių paruošimu, o veikla, planuojama, pilnu pajėgumu startuos šių metų trečią ketvirtį.

Finansinių partnerių paieška

„BBLT Tech“ vadovas sako, kad papildomo finansavimo pradėta ieškoti dar 2022 metų pradžioje. „Tada kalbėjome su bankais, taip pat su įvairiais fondais. Kadangi aplinkinėse rinkose atitikmenų mūsų veiklai rasti buvo neįmanoma, finansų įstaigos žiūrėjo skeptiškai. Tai buvo sunkus periodas, – prisimena T. Jackevičius. – Bet nenuleidome rankų ir mūsų kelyje atsirado „Magnus“ kredito unija.“.

Anot pašnekovo, LKU grupės konsorciumas, kurį sudarė „Magnus“ kredito unija, kredito unija „Neris“ bei Lietuvos centrinė kredito unija, nuoširdžiai stengėsi suprasti sudėtingą įmonės veiklą. „Galiausiai, po ilgų diskusijų, verslo plano modeliavimo ir rizikų vertinimo buvo priimtas sprendimas mus finansuoti“, – džiaugiasi T. Jackevičius. Tuo metu UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įmonei „BBLT Tech“ suteikė garantiją, palengvinusią priėjimą prie finansavimo šaltinių.

„Labai džiaugiamės galėdami prisidėti prie stiprių verslų sėkmės. Šiai įmonei pernai liepą buvo suteikta individuali garantija už beveik 1,5 mln. eurų, leidusi pasiskolinti palankiomis sąlygomis. Tikimės, kad visa tai palengvins sąlygas įmonei pasiekti suplanuotų tikslų“, – teigė INVEGOS Produktų valdymo departamento vadovė Ausma Bartkutė.

Lietuvos centrinės kredito unijos administracijos vadovo Mindaugas Vijūno teigimu, „BBLT Tech“ projektas Lietuvai yra unikalus ir reikalingas: „Džiugu, kad į Lietuvą ateina aukštos pridėtinės vertės vaistų fasavimo paslauga. Projektas turi potencialo palengvinti sergančių žmonių kasdienybę ir Europoje, ir pasaulyje. Tuo metu kredito unijos pademonstravo ypatingą lankstumą ir vieningą požiūrį į bendrą tikslą“, – sako M. Vijūnas.

„BBLT Tech“ veiklą finansavo LKU kredito unijų grupė

Kredito unijos „Magnus“ administracijos vadovės Neringos Sakalauskienės džiaugiasi, kad su verslo finansavimu dirbusi unijos komanda patvirtino aukštą profesionalumą: „Kredito unijų stiprybė slypi lankstume ir individualiame dėmesyje ieškant bendrų sąlyčio taškų. Džiaugiuosi, kad turėjome galimybę dar kartą prisidėti kuriant pridėtinę ekonominę vertę ir naujas darbo vietas mūsų šalyje“, – sako unijos vadovė.

LKU grupės suteiktas sindikuotas kreditas „BBLT Tech“ infrastruktūrai įrengti siekia 2,3 mln. eurų. Įmonės vadovas T. Jackevičius tiki, kad švirkštikliai dėl savo patogumo ir paprasto naudojimo turi potencialo ateityje būti pritaikyti ir kitų medikamentų vartojimui.

Susisiekite