Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU) – pirmoji ir didžiausia centrinė unija Lietuvoje, vienijanti 45 iš 59 kredito unijų, daugiau negu 100 klientų aptarnavimo vietų tinklą visoje šalies teritorijoje. LCKU teisės aktais priskirta pareiga palaikyti savo narių kredito unijų likvidumą, užtikrinti jų mokumą, stebėti ir tikrinti jų prisiimamą riziką. Taip sustiprinamas kredito unijų veiklos priežiūros modelis, nes Lietuvos bankas prižiūri tiek atskiras kredito unijas, tiek LCKU priklausančią kredito unijų grupę.
Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU)
-
Didžiausia centrinė kredito unija Lietuvoje
Organizacija, vienijanti 45 savo nares – LKU grupės kredito unijas. Vykdydama jų veiklos priežiūrą ir inspektavimą, užtikrina efektyvią ir stabilią savo narių veiklą ir kontrolę.
-
Patikimas partneris
Atstovauja savo narių (kredito unijų) interesams politinėse, visuomeninėse ar finansų organizacijose bei institucijose.
-
Šiuolaikiškumas
LCKU inicijuoja naujovių ir naujųjų technologijų diegimą bei taikymą kuriant kredito unijų narių poreikius atliepiančių paslaugų pasiūlą.
-
Profesionalumas
Teikia įvairias paslaugas kredito unijoms, tarp kurių – personalo valdymo konsultacijos ir specializuoti mokymai darbuotojams. Visa tai leidžia nuolat tobulėti ir kelti specialistų kvalifikaciją.
Lietuvos centrinė kredito unija
Istorija
LCKU struktūra
Gero elgesio kodeksas
Vizija
Būti pagrindiniu kredito unijų pasirinkimu ir finansų partneriu.
Misija
Esame artima bendruomenių finansinė partnerė, padedame joms stiprėti ir vystytis.
Vertybės
LCKU veikla
LCKU kartu su Lietuvos banku prižiūri savo narių, kredito unijų, veiklą ir teikia įvairias finansines paslaugas:
Taip pat LCKU atstovauja savo narių kredito unijų interesams:
Veikiame sąžiningai, skaidriai, patikimai, pagarbiai, atsakingai ir už tai esame vertinami savo narių – kredito unijų.
Kredito unijų istorija Lietuvoje siekia 1871 metus, kai buvo įkurta pirmoji kredito unija tuometiniu pavadinimu „Taupmenų skolinimosi bendrovė“. Labai greitai kooperatyvai plėtėsi, jų veikla populiarėjo ir Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Lietuvos teritorijoje veikė net 155 taupomosios skolinimosi draugijos, vienijusios 66 900 narių. Pagal kredito kooperacijos paplitimą tuo metu Lietuva lenkė pačią Italiją.
LKU kredito unijų grupės istorija prasidėjo dvidešimtojo amžiaus paskutinį dešimtmetį, kai padedant dviem pasaulinėms kredito unijų organizacijoms – Pasaulinei kredito unijų tarnybai ir Tarptautiniam Desjardins kredito unijų judėjimui – nuo 1995 metų veiklą pradėjo atsikūrusios kredito unijos.
2022 m. Prie LKU kredito unijų grupės prisijungė nauja narė.
45-ąja LKU grupės kredito unija…
2022 m. Prie LKU kredito unijų grupės prisijungė nauja narė.
45-ąja LKU grupės kredito unija tapo didžiausią paskolų portfelį tarp kredito unijų Lietuvoje turinti „Taupa“.
Kredito unija „Taupa“ yra viena didžiausių ir seniausių kredito unijų Lietuvoje, veiklą vykdanti jau 25-erius metus. Lietuvos banko duomenimis, 2022 m. pirmąjį pusmetį „Taupa“ buvo didžiausia kredito unija šalyje pagal suteiktų paskolų portfelį.
2022 m. LCKU atitinka gero elgesio kodekso reikalavimus.
LCKU vertino italų…
2022 m. LCKU atitinka gero elgesio kodekso reikalavimus.
LCKU vertino italų konsultacinė įmonė „Microfinance Rating“ dėl atitikimo gero elgesio kodekso (angl. Code of Good Conduct) reikalavimams. Minėta įmonė teikė rekomendacijas Europos Komisijai, kuri nusprendė LCKU suteikti atitikimą šiam kodeksui patvirtinantį sertifikatą.
Įvertinti tokie LCKU veiklos aspektai kaip santykiai su nariais, klientais ir investuotojais, organizacijos valdymas, rizikos valdymas, ataskaitų teikimo standartai ir valdymo informacinės sistemos.
2018 m. Kredito unijų reforma.
2018 m. sausio 1 d. baigta kredito unijų reforma leido…
2018 m. Kredito unijų reforma.
2018 m. sausio 1 d. baigta kredito unijų reforma leido susiformuoti centrinių kredito unijų grupėms, kurios stiprina kooperatinės bankininkystės veiklą, plėtoja finansinių paslaugų teikimą regionų, miestelių ir miestų gyventojams bei verslui.
Nuo šiol kiekviena kredito unija tapo centrinės kredito unijos nare ir tokiu būdu buvo užtikrinta viso kredito unijų sektoriaus integracija. Centrinės kredito unijos nuo šiol turi aiškias ir veiksmingas teises bei pareigas prižiūrėti savo narių veiklą. Sektoriaus reforma siekta, kad centrinės kredito unijos ir jų narės kredito unijos būtų finansiškai atsakingos viena už kitą ir būtų suinteresuotos veiksminga savireguliacija, skirta šioms finansų įstaigoms apsisaugoti nuo bankrotų.
2015 m. Atnaujintas LKU kredito unijų grupės prekės ženklas.
LKU kredito unijų grupė sėkmingai plečiasi…
2015 m. Atnaujintas LKU kredito unijų grupės prekės ženklas.
LKU kredito unijų grupė sėkmingai plečiasi ir apie tvarų augimą, gyvavimą nusprendžia visuomenei iškomunikuoti su atnaujintu prekės ženklu. Naują LKU grupės logotipą sudaro atskiros dalys, susijungiančios į vientisą ir tvirtą geometrinę figūrą, simbolizuojančią tautiškumą, vienybę ir artimą bendruomenę. Žalia logotipo spalva nurodo dinamiškumą, gyvumą ir augimą, o tamsaus šrifto užrašas – solidumą ir patikimumą.
2009 m. įsigaliojo naujasis Kredito unijų įstatymas.
Kredito unijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Seime priimtas…
2009 m. įsigaliojo naujasis Kredito unijų įstatymas.
Kredito unijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Seime priimtas 2008 m. birželio 17 d. Įstatymas įsigaliojo 2009 m. sausio 1 d. Juo numatyti tokie nauji reikalavimai, kaip didžiausios paskolos vienam skolininkui normatyvas, paskolų, kurių terminas viršys penkerius metus, užtikrinimas hipoteka, vidaus ir išorės audito reikalavimai, kvalifikacijos, patirties ir reputacijos reikalavimai kandidatams į kredito unijų vadovus. Taip pat kredito unijoms leista teikti daugiau paslaugų, pavyzdžiui, laiduoti bei teikti finansines garantijas, keisti valiutą (grynaisiais pinigais). Įstatyme nustatyta, kad teritorija taps vieninteliu kredito unijos narius vienijančiu kriterijumi.
2002 m. įsteigta Lietuvos centrinė kredito unija.
2002 m. lapkričio 28 d. Lietuvos banko valdybos…
2002 m. įsteigta Lietuvos centrinė kredito unija.
2002 m. lapkričio 28 d. Lietuvos banko valdybos posėdyje Lietuvos centrinei kredito unijai (LCKU) buvo išduota veiklos licencija. Su LCKU įsteigimu prasidėjo naujas kreditų unijų veiklos etapas: dabar jos turėjo garantinius fondus, kuriais galėjo pasinaudoti finansinių sunkumų atveju, o valstybės dalyvavimas formuojant organizacijos įstatinį kapitalą rodė palankų valstybės požiūrį į tolimesnę kredito unijos veiklos plėtrą.
2000 m. priimta nauja Kredito unijų įstatymo redakcija.
2000 m. gegužės 18 d. Seimas priėmė…
2000 m. priimta nauja Kredito unijų įstatymo redakcija.
2000 m. gegužės 18 d. Seimas priėmė Kredito unijų įstatymo pakeitimus, kuriais numatė minimalaus pajaus dydžio sumažinimą, atnaujino narystės kriterijus, pagal kuriuos nariais leista tapti ir juridiniams asmenims. Taip pat individualios įmonės, ūkinės bendrijos, žemės ūkio kooperatyvai, uždarosios akcinės bendrovės, kurių kontrolinis akcijų paketas priklauso nariams, galėjo tapti asocijuotais nariais, vadinasi, galėjo naudotis visomis kredito unijų teikiamomis paslaugomis, tačiau negalėjo dalyvauti jų valdyme.
1997 m. įsteigta Asociacija Lietuvos kredito unijos.
1997 metų lapkričio 13 d. Žemės ūkio rūmuose…
1997 m. įsteigta Asociacija Lietuvos kredito unijos.
1997 metų lapkričio 13 d. Žemės ūkio rūmuose susirinkusios 11 SDID projekto kuruojamų kredito unijų įsteigė Asociaciją Lietuvos kredito unijos. Pirmuoju asociacijos valdybos pirmininku ir administracijos vadovu išrinktas kun. J. Stankevičius, tuometinis kooperatinės bendrovės ARKU kredito unijos vadovas.
1995 m. įsteigta pirmoji kredito unija Lietuvoje „Vievio taupa“.
1995 m. rugsėjo 18 d. Lietuvos…
1995 m. įsteigta pirmoji kredito unija Lietuvoje „Vievio taupa“.
1995 m. rugsėjo 18 d. Lietuvos bankas išdavė veiklos licenciją pirmajai kredito unijai Lietuvoje – „Vievio taupai“. Ją įsteigė AB „Vievio paukštynas“ darbuotojai, vadovaujami ekonomisto Juozo Urbono. Čia susibūrė 60 pajininkų, visi jie – „Vievio paukštyno“ darbuotojai. Kredito unija buvo įregistruota tų pačių metų lapkričio 27 d. ir jau metų pabaigoje pradėjo veiklą.
1995 m. priimtas Kredito unijų įstatymas.
Kredito unijų steigimuisi Lietuvoje gyvybiškai svarbų Kredito unijų įstatymo…
1995 m. priimtas Kredito unijų įstatymas.
Kredito unijų steigimuisi Lietuvoje gyvybiškai svarbų Kredito unijų įstatymo projektą rengė ne tik oficialiai suburta darbo grupė – prisidėjo visas būrys idėją palaikančių profesionalų. Įstatymo projektą Seimo nariams pristatė jo pagrindinis autorius ir darbo grupės vadovas dr. S. Vėlyvis. Kredito unijų įstatymas priimtas 1995 m. vasarį, o 1995 m. kovo 24 d. pasirašytas LR Prezidento Algirdo Brazausko.
1994 m. SDID parengė trijų metų projektą kredito unijų Lietuvoje įkūrimui.
1994 m. birželį projekto…
1994 m. SDID parengė trijų metų projektą kredito unijų Lietuvoje įkūrimui.
1994 m. birželį projekto vadovė, tautietė Regina Piečaitienė iš Kanados atvyko į Lietuvą. Jau po keturių mėnesių buvo užregistruota SDID (Société de Développement International Desjardins) atstovybė Lietuvoje. Kredito unijų projekto vykdymui trims metams finansavimą suteikė Kanados tarptautinės plėtros agentūra (CIDA) ir Atviros Lietuvos fondas.
1993 m. kredito unijas nepriklausomoje Lietuvoje atkurti ėmėsi kanadiečiai.
Sugriuvus Sovietų Sąjungai, „Développement International Desjardins“…
1993 m. kredito unijas nepriklausomoje Lietuvoje atkurti ėmėsi kanadiečiai.
Sugriuvus Sovietų Sąjungai, „Développement International Desjardins“ atstovų žvilgsniai nukrypo postsovietinių valstybių link. Organizaciją ypač domino Baltijos šalys. Iš jų, dėl mūsų tautiečių aktyvumo, o ir šiokios tokios sėkmės, buvo pasirinkta Lietuva. Kanados lietuviai buvo aktyvūs kredito unijų judėjimo puoselėtojai ir įžvelgė, kad paprastam valstybės piliečiui gauti paskolą mūsų valstybėje – itin sunku.
Galimybių studijos, baigtõs 1993 m. spalį, išvadose konstatuota, kad Lietuvoje itin reikalingos už sąžiningas palūkanas teikiamos paskolos. Ypatingai tai buvo aktualu žemės ūkio sektoriuje, kur dėl kredito trūkumo buvo itin paplitęs neformalus skolinimas, o santaupos buvo dažnai laikomos namuose.
2022 m. Lietuvos centrinė kredito unija patvirtinta kaip atitinkanti gero elgesio kodekso reikalavimams.
LCKU vertino italų konsultacinė įmonė „Microfinance Rating“ dėl atitikimo gero elgesio kodekso (angl. Code of Good Conduct) reikalavimams. Minėta įmonė teikė rekomendacijas Europos Komisijai, kuri nusprendė LCKU suteikti atitikimą šiam kodeksui patvirtinantį sertifikatą.
Įvertinti tokie LCKU veiklos aspektai kaip santykiai su nariais, klientais ir investuotojais, organizacijos valdymas, rizikos valdymas, ataskaitų teikimo standartai ir valdymo informacinės sistemos.